Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik, ehliyet almak isteyen sürücülerin sürüş yeteneklerini ölçme ve sürüş esnasındaki zekâsal durumunu tespit etme olayıdır. Psikoteknik nedir? sorusu için, sürücülerin herhangi bir tehlike yaratmadan ve rahat araba kullanmayı sağlayan eğitimdir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen bazı testler sonucunda sürücünün, sürüşe elverişli olup olmadığı değerlendirilir. Yapılan testler sürücüler için standart testlerdir. Sürüş becerilerinin ölçülerek kişilerin sürüşü güvenli bir şekilde gerçekleştirmesi sağlanır.

Psikoteknik nedir? sorusuna verilecek cevaplardan biri sürücünün sürüş yeteneğini test etmektir. Araba kullanmak isteyen ya da trafikte sürüş esansında sıkıntı yaşayan kişiler için tehlikesiz sürüş gerçekleştirilmesi sağlanır. Yapılan testler tamamen objektif olarak gerçekleştirilir. Psikoteknik değerlendirmelerinde kişi sürüş becerisini gösterirken aynı zamanda duygu durumu da özel olarak incelenmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylı kuruluşların verdiği bu eğitim sonucunda yapılan testler ile kişinin sürüş yeteneği değerlendirilmektedir.

Psikoteknik Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Psikoteknik değerlendirmelerinde ilk olarak kişinin duygu durumu incelenir. Trafikte karşılaşacakları görsel ve işitsel olaylara karşı sürücünün verdiği tepkiler ve bu tepkilerin hızı değerlendirilir. Sürüş esnasındaki muhakeme yetenekleri gözden geçirilir. Böylelikle sürücünün güvenli bir sürüş gerçekleştirmesi sağlanır. Sürücünün sürüş esnasındaki dikkati ve çevresindeki olaylara karşı seçiciliği ölçülür. Eller ile ayakların kombinasyonu test edilir. Takip mesafesini ve hızını korumak için yapılan testlerin sonuçları psikoteknik değerlendirme ile belirlenir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi almak isteyen sürücüler ilk olarak jandarma, polis, trafik şube ya da zabıtalar tarafından kontrol edilir. Psikoteknik değerlendirme için ilk olarak bu yerlerden randevu alınır. Psikoteknik belgesine sahip olmak isteyen adaylar gerekli belgeleri hazırlamak zorundadır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, 4 vesikalık fotoğraf ve ehliyet fotokopisi gerekli belgelerdir. Bu belgeler randevu sırasında sürücü adayının yanında bulundurması gerekmektedir.

Yaklaşık 1 saat süren psikoteknik testlerden sonra sürücü, il sağlık müdürlüğünden onaylı bir şekilde psikoteknik raporunu alabilir. Bazı özel firmalar psikoteknik kartlar vermektedir. Fakat bu kartların herhangi bir yasal geçerliliği bulunmamaktadır. Psikoteknik belgesinin onaylı bir şekilde alınması için özel testlerin yapılması gerekmektedir. Testler sonucunda sürücünün sürüş yetenekleri ve duygu durumu değerlendirilerek kişiye psikoteknik raporu verilir.