Psikoteknik Kimlere Zorunludur?

Psikoteknik, araç sürücülerinin dikkat dağınıklığı, algı ve muhakeme yeteneğini ölçen bir işlemdir. Motor becerilerini ve tepki hızını ölçmeye yarayan bu sistem sürücüler için oldukça önemli bir eğitim aşamasını kapsamaktadır. Özellikle ticari araç kullanan kişiler için psikoteknik belgesi almak zorunlu kılınmıştır. Psikoteknik belgesi almak isteyen kişilerin risk alma eğilimleri ve motor becerileri test edilmektedir. Bu sayede standart potansiyellere sahip sürücülere ulaşılması hedeflenmektedir.

Kimler Psikoteknik Belgesi Almalıdır?

Psikoteknik belgesi zorunlu olmakla beraber ” psikoteknik kimlere zorunludur? ” sorusu karşımıza çıkmaktadır. Bakıldığında 4925 sayılı karayolu yönetmeliğinin 34. madde, e bendi gereğince şoförlük mesleğini icra eden kişilerin bu belgeyi alması zorunludur. Yani ticari amaç güden, eşya veya yolcu taşıma işi ile uğraşan herkesin bu belgeyi alması zorunludur. Bu belge olmadan ticari araç kullananları tespit edilmesi halinde ise cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Psikoteknik belgesi Nasıl Alınır Hangi Evraklar Gereklidir?

Ticari araç kullanan kişiler psikoteknik kimlere zorunludur? şeklinde sorular yöneltmektedirler. Yasalarda da mevcut olan psikoteknik belgesini ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapan herkesin alması gerekmektedir. Psikoteknik belgesi almak için bazı evrakları hali hazırda bulundurmak gerekir. Bu evraklar:

*2 adet fotoğraf

*Ehliyet fotokopisi

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bu evraklar tamamlandığında psikoteknik eğitimine tabi tutularak belgenizi almanız kolaylaştırılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye karayolları taşıma yönetmeliği gereği zorunlu kılınan psikoteknik belgesi sürücülerin güvenli olarak trafiğe çıkmaları ve araç kullanırken psikolojik durumlarının yönlendirilmesini sağlayan bir belgedir. Kolay birkaç uygulama ile kişiler bu belgeye sahip olabilmektedirler. Ücret karşılığında sürücü kursu tarafından verilmektedir. Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra eğitime tabi tutulmak ve bu eğitimin ardından yapılacak sınavda başarılı olmak gerekir. Sınavdan başarılı olan kişiler psikoteknik belgesi almaya hak kazanırlar.

Psikoteknik Belgesini Almak Ne Kadar Sürer

Sürücüler için oldukça önemli olan psikoteknik belgesi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde alınabilmektedir. Sürücüler düzenli eğitim aşamalarına katılır ve sınavdan geçer not alırsa belgeyi alma süresi daha da kısalmaktadır. Genellikle 1 ile 3 hafta arasında psikoteknik belgenize sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda acil durumlarda sınavdan sonra geçer not alan kişiler için 1 iş gününde belge teslim edilmektedir.