Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi, sürücülerin birtakım psikolojik ve fiziksel teste tabi tutulmalarının akabinde değerlendirme sonucunda adaya takdim edilmektedir. Bu belgeyi 1 gün gibi normal bir süreçte problemsiz bir test ile ise birkaç saate almak muhtemeldir. Bu belgenin kontrolleri polis, jandarma, trafik zabıta ve ulaştırma bakanlığına bağlı kişiler aracılığıyla kontrol edilmektedir. Peki psikoteknik belgesi nasıl alınır? Ve bu işlemler nasıl yapılır?

Türkiye karayolları taşıma talimatnamesi gereğince mecburi tutulan belge, şoförlerin güvenli bir biçimde trafiğe çıkabilmeleri için verilen belgedir. Bunun yanında ticari vasıta kullanırken psikolojik vaziyetlerinin nasıl yönleneceği konusunda fikirlerinin olmasını sağlayan uygulamaların sonucu verilen belgedir. Psikoteknik belgesini için dersler ve sınavlar sistemli ve belirli tarihlerde verilmektedir. Uygulama ve sınavların içerikleri şoförlerin motor yeteneklerine hitap edecek özellikte uzmanlar aracılığıyla test yapılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi İçin Gerekli Belgeler

4 adet fotoğraf

Ehliyet fotokopisi

Kimlik fotokopisi

Ehliyet geri alımı için ise, ceza tutanağıyla beraber fotokopisi

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Belgeyi sağlık bakanlığı aracılığıyla görevlendirilmiş kurumlardan alınması gereklidir. Psikolog-Psikiyatr ve Halk sağlığı izni bulunmayan veya sahte izinli dokümanları düzenleyen ve bu dokümanları taşıyanlara cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Psikoteknik belgesi için görevlendirilmiş kuruluşlarda en az 1 saatlik bir teste tabi tutulmaktasınız.

Testin sonucunda vermiş olduğunuz cevaplara-reflekslere ve yanıt tepki zamanına göre sistem yeterli-Yetersi yazanak vermektedir. Kesin karar önce Psikolog sonrasında Psikiyatrdadır. Sistemin yeterli görmediği bazı testleri, Psikolog ve Psikiyatr yeterli görüyorsa belgeniz olumlu çıkabilmektedir. Yada bu durumun tam tersi sistemin yeterli gördüğünü Psikolog ve Psikiyatr yetersiz görerek belgeniz olumsuz olabilmektedir.

Bazı firmalar, tek başına legal bir geçerliliği olmayan psikoteknik kartı vermektedir. Psikoteknik kartı şoförlere sadece taşımasında kolaylık sağlamak için verilen bir belgedir. Esas geçerli olan doküman psikoteknik test raporudur. Sağlık il müdürlüğü tarafından onaylanmayan kartlar geçersiz ve sahte olarak kabul edilmektedir. Günümüzde çoğu firma personel alımında şoför seçimi yaparken adaylardan bu belgeyi istemektedir.

Kısa zamanda alabileceğiniz bu testlere katılarak sağlık il müdürlüğünden onaylı rapor ve psikoteknik belgenizi anında alabilirsiniz. Psikoteknik testine gelmeden önce gerekli olan belgelerle birlikte, bizimle iletişime geçerek randevu almanız gerekmektedir.